Drenaj ve izolasyon

Drenaj ve izolasyon

Hafriyat gerçekleştirilip zemin düzeltme ve sıkıştırma işlemi tamamlandıktan sonra, temelin sudan korunup korozyonun (paslanma) önlenmesi için zemine 10 cm mıcır dökülür ve üzerine membranın uygulanabilmesi için 5 – 10 cm kalınlığında grobeton uygulaması yapılır.

Kuruyan grobetonun çevresi temeli içine alacak şekilde tuğlalarla yada temelin yüksekliğinde dökülen bir parapet ile çevrelenir. Daha sonrasında iç kısmı tamamen kaplayacak şekilde 2 kat membran uygulaması yapılır. Serilen bu membrana temelde kullanılan demir konstrüksiyon zarar vermemesi için kalın keçe serilerek korunmaya alınır.

Temelin demir donatıları tamamlandıktan sonra temel dökülmeye hazır hale getirilir. Bodrum ve sığınak katının perde betonları da dökülür ve perdenin dış yüzeyinden membran uygulaması yapıldıktan sonra, temelin altındaki membran ile birleştirilerek “Bohçalama” işlemi tamamlanmış olur.

Temelin etrafı kapatılmadan önce, yer altı sularının ve süzülen yağmur sularının temele zarar vermemesi için ayrıca drenaj sistemi yapılarak korozyonun (paslanma) gerçekleşmesi önlenir.

Yazar hakkında

Güney administrator

× Whatsapp Destek